Новини 2021

Павло Матюша: Щоб бути успішним, потрібно розуміти усі можливі інструменти залучення фінансів та хеджувати ризики

Де шукати фінансування малим підприємницям?

Як кажуть, гарний проект завжди знайде собі фінансування, а поганий - не врятує навіть купа грошей. Звісно, без доступу до коштів неможливо розвивати свій бізнес, або, щонайменше, темпи зростання будуть набагато повільнішими, ніж дозволяють економічні можливості. У сучасних умовах дрібні та середні господарства можуть розраховувати на такі джерела фінансування оборотного капіталу: самофінансування, залучення банківських інструментів, передусім - різноманітних кредитів, товарний кредит від постачальника сировини або ж передоплата від покупця готової продукції. Також не варто забувати про грантові програми від національних та міжнародних донорів. Якщо йдеться про капітальні інвестиції чи кризовий менеджмент, слід пам’ятати про можливість взаємовигідного допуску інвестора (інвестиційного фонду чи підприємства з вашої галузі) в обмін на частку в бізнесі. Краще володіти частиною успішного підприємства, ніж бути повноправним власником підприємства-банкрута.

Які фінансові інструменти Ви радите використовувати для співпраці з постачальниками ЗЗР та насіння учасницям Програми TalentA?

Щодо фінансових інструментів, то вони у сільгоспсфері наразі не такі численні: це пайові цінні папери (акції, інвестиційні сертифікати – але про них у цьому контексті ми не говоримо), боргові та товаророзпорядчі цінні папери, такі як векселі, заставні чи аграрні розписки, похідні цінні папери – форвардні чи ф’ючерсні контракти, опціони. Звісно, залишається і старий добрий банківський кредит. Складні похідні інструменти в Україні не розвинені через відсутність вторинного ринку торгівлі такими інструментами.

Як навчитися хеджувати фінансові ризики? 

Передусім, потрібно зрозуміти різницю між основною економічною діяльністю та спекулятивною вигодою від коливань ціни чи курсу валют. Хеджувати – означає отримувати свою розрахункову норму прибутку, яку не «з’їсть» негативний напрям руху ціни чи курсу долара США. Звісно, за такого підходу не виникне і додаткових прибутків – це, радше, на довгострокову перспективу, і в умовах аграрного ринку це, мабуть, найбільш зважений спосіб вести бізнес. А інструментарій для цього в українських умовах є такий: продаж за форвардним контрактом з прив’язкою до цільової валюти. Дехто практикує офшорні способи з використанням опціонів тощо. Думаю, у майбутньому ми матимемо більше таких інструментів, бо попит на них стало зростає.

Made on
Tilda