Новини 2021

Денис Ліфінцев: Фінансова грамотність – запорука успішності для бізнесу і країни

З вашого досвіду викладання на Програмі TalentA, яких знань щодо фінансового управління не вистачає фермеркам?

Хочу сказати, що захоплююся учасницями Програми TalentA, бо вони роблять круту справу не лише для розвитку власного бізнесу, а й для суспільства загалом: вони годують нас і рухають економіку вперед.

Щодо фінансового управління, то я бачу, що в учасниць Програми достатньо навичок для бюджетування і розрахунків, вони вміють оперувати грошима в короткостроковій перспективі. Але, на мій погляд, варто підсилити базові знання щодо фінансів – рентабельності, управління грошовими потоками, планування. Їм необхідно глибше розібратися в питаннях стратегічного фінансового управління та планування на середньо- та довгостроковий період. Хтось зауважить, що маємо мінливе середовище в економіці та агросекторі, зокрема, але тим більше потрібно правильно ставити цілі й орієнтуватися на фінансові можливості. Тоді буде й більш чітке бачення напрямку руху та інструментів досягнення мети. Фінанси взагалі потребують чіткого планування і грамотного управління не тільки у короткостроковій перспективі, але й у середньо- і, бажано, довгостроковій – тоді будуть і кращі фінансові результати. Наші слухачки Програми TalentA-2020 позитивно і з великою зацікавленістю сприймали інформацію про конкретний інструментарій - розрахунок точки беззбитковості з урахуванням специфіки фермерської діяльності, бюджетування, управління грошовими потоками, залучення інвестицій тощо. І, як мені відомо, вони цими інструментами користуються з успіхом. А ще важливіше, що вони продовжують вчитися.

На що радите звертати увагу під час ведення фінансового планування у сільському господарстві?

Я б радив звертати увагу на базові фінансові показники, щоб чітко ставити собі цілі: рентабельність, ліквідність, платоспроможність. Треба розуміти, для чого залучаються інвестиції. Фінансове планування - це не тільки ведення бухгалтерського обліку і формалізація всіх процесів, воно потрібне для того, щоб чітко орієнтуватися на ринку, максимізувати прибутки й мінімізувати затрати. Також я б рекомендував приділяти увагу стратегічному фінансовому плануванню та більш детальному дослідженню ринку й зовнішніх умов, які впливають на ваш бізнес. Тут ми підходимо до дуже важливого питання побудови сценаріїв – вони мають враховувати зовнішні фактори, які відіграють в сільському господарстві суттєву роль. Йдеться про погоду, ціни на світових ринках, зміну конкурентного середовища. Варто прогнозувати сценарії на рік: оптимістичний, песимістичний і реалістичний.
Реалістичний сценарій базується на прогнозі виручки на основі трендів з урахуванням показників минулих років, а також - з урахуванням внутрішніх та зовнішніх чинників. За оптимістичним сценарієм можна прогнозувати додаткові 10-15%, за песимістичним - мінус 10-15%.

 Чи складніше жінкам-підприємницям управляти грошовими потоками?

На мій погляд, ці вміння не залежать від гендеру. Я не бачу жодних підстав вважати, що жінкам легше чи складніше управляти фінансами. Все залежить від людини, її професійних і людських навичок. Вплив гендеру саме у цьому аспекті не відчувається. В сфері управління фінансами є приклади та успішних жінок, і успішних чоловіків, і співпраці перших та других.

Що таке фінансова грамотність і чи потрібно їй вчитися, адже є підприємці, які не мають базової фінансової освіти.

Абсолютно переконаний у тому, що фінансова грамотність потрібна кожному громадянину. Це базові знання про те, як поводитися з грошима, як планувати своє майбутнє, фінансові потоки. Людям треба вміти інвестувати, заощаджувати, розраховувати різні сценарії розвитку своєї професійної кар’єри. Так, є приклади успішних підприємців, які не мають базової фінансової освіти, але я не знаю жодної людини, якій фінансова освіта завадила б.
Переконаний, із якісною фінансовою освітою в Україні кількість історій успіху була б більшою. Якщо фінансова освіта буде доступною на рівні школи та базових курсів в університетах (навіть не профільних), люди вчилися б правильно поводитися із кредитами, інвестувати заощадження, а не тримали їх вдома під подушками, гроші б оберталися і допомагали розганяти економіку країни.
І люди були б щасливішими, бо ставали б заможнішими, мали б більше можливостей. Саме тому фінансова грамотність – запорука успішності для бізнесу і країни. Я вдячний компанії Corteva Agriscience за створення і підтримку Програми ТalentA. Такі ініціативи з боку соціально відповідального бізнесу не тільки дають нові знання та навички, посилюють компетенції жінок-фермерок із сільської місцевості, а є інвестицією в розвиток сільських регіонів та економіки держави.
Made on
Tilda