Новини 2021

Тетяна Лебухорська: Успішними є проєкти, які відповідають реальним потребам конкретної громади


Тетяна Лебухорська: другий рік поспіль - старша менторка Програми TalentA,співзасновниця та голова ГО «Буковинська агенція розвитку» (БАРР, засн. 2009-го), Керівниця команди Напряму з покращення якості надання адміністративних послуг для населення (U-LEAD), проектна менеджерка та тренерка, фасилітаторка програми Британської ради «Активні громадяни».
Має успішний досвід співпраці з Канадським Фондом місцевих ініціатив, Міжнародним фондом «Відродження», Європейським Союзом, Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ).
З 2015 року провадить тренерську діяльність, зокрема, за напрямками управління життєвим циклом проекту, локального аналізу, партисипації.


Навіщо потрібні ментори учасницям Програми TalentA ?
В рамках  TalentA ми заохочуємо жінок подавати свої проєкти, які спрямовані на розвиток громад і продовольчої безпеки. Як правило, учасниці програми – це жінки-підприємниці, яким ми пропонуємо трошки інакше подивитися на свою діяльність і дещо змінити підхід до свого бізнесу, або, наприклад, упровадити соціальний підхід. Для багатьох з учасниць це дещо нова сфера діяльності, і її простіше освоювати, якщо є компетентна підтримка. Завдання менторів – допомогти учасниці знайти ідею, яка буде найкращою для конкретної громади, або взагалі - визначитися з ідеєю для свого проєкту, бо наприклад, у багатьох учасниць першої програми було багато думок і вони не могли сфокусуватися, зосередитися на одній з них. Завдання менторів – зробити ці ідеї сильнішими, допомогти ширше поглянути на проблематику, яку вони обирають для своїх проєктів, і попрацювати з нею, враховуючи різні ракурси.

На що звертати увагу підприємницям під час презентації своїх проєктів?
Минулого року ми більше концентрувалися на розробці проєктів, а цього року буде доданий елемент їх публічної презентації. На що звертати увагу? Завжди вдалими є ті проєкти, які відповідають реальним потребам конкретної громади, і коли це проєкт, яким горить і живе учасниця. Оскільки будь-який проєкт реалізовується в громаді, дуже важливо залучати її вже на етапі підготовки – зрештою, це колективна творчість і спільна робота. Щоб не було так, що ми хочемо зробити щось хороше для когось, а громада не готова цю ідею сприймати чи реалізовувати. Синергія громади, членом якої є учасниця, робить заявку сильною, а ідею – вартою уваги.


Яка роль жінки в розвитку сільських територій в Україні?
Як на мене, жінки були, є і будуть драйверками життя на сільських територіях.. Мене тішить, що кількість жінок-підприємниць у селах зростає. Наприклад, у 2020-му заявки на участь у Програмі подали 93 претендентки, а цього року – понад 125, і це переконливо свідчить, що жінок-аграріїв багато, і ми можемо їх підтримати,  надавши нові знання, бачення, розвиваючи їх навички.
Україна поки консервативна в питаннях підтримки жінок на керівних позиціях, і стереотипи, що лідерство в селі – це чоловіча справа напрочуд живучі. Насправді ж, нашим жінкам іноді бракує знань, іноді - упевненості у власних силах, іноді - просто поштовху до дії. І Програма TalentA, яку другий рік поспіль впроваджує компанія Corteva Agrisciense, стала для них і джерелом знань, і мотиватором, і донором. Цікаво, що на Програму приходять підприємниці різного масштабу - і з десятками гектарів, і з маленькими фермами - але вони мають рівні умови. Логіка Corteva проста і зрозуміла: перемагає сильніший, креативніший, ефективніший проєкт, який має підтримку громад і дійсно потрібний людям. За таких умов і формуються лідерки, які гуртують навколо себе таких само амбітних людей, і TalentA у цьому сенсі - унікальна Програма.

Що хочете побажати новим учасницям програми? 
Учасницям я, традиційно, побажаю вірити в свої сили і в те, що навіть, здавалося б, нереалістичні ідеї стають реальними і втілюються в життя, коли є справжнє бажання це зробити. Головне – не боятися, бути готовими до співпраці і вирішення нестандартних питань, осмислювати і опрацьовувати до дрібниць свою ідею і заряджати нею людей навколо.
Made on
Tilda