Новини 2021

Інтерв’ю з Мариною Сирицею, психологинею UNFPA

Програма TalentA – це можливість для сільських жінок змінити своє життя і зруйнувати стереотипи 

Марино, чого, на вашу думку, бракує сільським жінкам для розвитку лідерських навичок?

Сьогодні Україна знаходиться на етапі розвитку жіночого лідерства. Підтримка фермерок компанією Corteva Agriscience в рамках освітньо-грантової Програми TalentA - це новий досвід для нашої країни та регіонів. Це підтримка активісток, які мають свої ідеї, натхнення, енергію і пробують долати ряд перешкод: зовнішніх і внутрішніх. Однією з перешкод на шляху до формування лідерок серед жінок є відсутність схожого досвіду. І тоді це новий шлях, який потребує подвійних зусиль та мудрості. Зазвичай у нас є ряд стереотипів, що жінки – це берегині, а в селах жінки не просто відповідальні за власну родину, а й ведуть господарство. У таких умовах у жінок просто не вистачає часу і досвіду поставити інші пріоритети: розвивати бізнес, проявляти свою лідерську позицію. Якщо жінка до цього приходить, їй доводиться долати внутрішні бар’єри, бо в них з дитинства вкладали іншу програму жіночого щастя. Важливо розуміти, що у 21 столітті в жінок з сільської місцевості є справді багато можливостей. Першочергово мова йде про можливість заробляти. Потрібно оцінювати ресурси, які для цього є. Такі програми, як TalentA, вчать жінок розуміти ці можливості та способи їх використання: як знайти ринки збуту, партнерів, як прораховувати ризики, планувати. Ця програма є дуже гарним простором і платформою для старту щодо зміни свого життя і руйнування стереотипів.

Про які бар’єри розповідали учасниці торішньої Програми TalentA на шляху до успішності у власних громадах? 

У зв’язку з пандемією, економічною кризою в країні одним з основних бар’єрів є наш власний стан. Це наш стан здоров’я, стан наповненості ресурсом, вміння відновлюватися і вміння бути в системі багатозадачності. На додаток до всього того, що ти виконуєш, ти ще маєш стати багатозадачним і постійно вчити щось нове. Для дорослих людей це часто забутий вид діяльності. Це може викликати внутрішній супротив. Хоча якщо систематизувати процес навчання, планувати для нього окремий час, то все буде проходити більш м’яко. Подолати бар’єри допоможе підтримка людей, які поруч. Справжній виклик для жінок, які мають навчитися делегувати частину справ, попросити допомогу у рідних, побороти внутрішні переконання «буде зроблено не по-моєму»: картопля не так посаджена, діти не так помиті. Гіперконтроль усіх процесів у родині став для жінки нормою. Якщо діти не поїли щойно приготовлений борщ, а зварили придбані вареники, то це одна з можливостей для жінки отримати час на розвиток своєї справи. Потрібно розуміти, що зміни в житті потребуватимуть більше зусиль та інших пріоритетів.

 У чому, на вашу думку, полягає психологія жіночого лідерства? 

Як показує досвід, жінки більше відповідають за дітей, побутові домашні завдання, їм часто складно виділити час для себе, я вже не кажу про відпочинок і необхідність відновлюватися.

Тому жіноче лідерство – це вміння поєднувати неможливе: родину, кар’єру, реалізацію своїх мрій, відпочинок. Ми розуміємо, що у жінки спектр задач набагато ширший, хоча жінки можуть сьогодні заробляти достатньо. Якщо говорити про лідерські якості, то у випадку з жінками ми часто говоримо про вміння ефективно поєднувати різні задачі.

Як працювати зі страхами, пов’язаними з ризикованістю підприємницької діяльності? 

Учасниці TalentA постійно говорять про страх змін. Але це нормально - боятися змін. Сільське господарство – в принципі ризикована справа, але ці страхи потрібно проговорювати та усвідомлювати, це допоможе оцінити ризики. Коли ми їх зважуємо, у нас є більше можливостей будь-яку стресову подію прожити легше.

Ті, хто давно займаються підприємництвом, радять в новий бізнес вкладатися частково. Тоді якщо будуть втрати, то вони будуть не катастрофічними особисто для вас. Але є люди, які кажуть, що хто не ризикує, той не п’є шампанського гарних сортів.

Треба завжди розуміти, що результатом інвестицій може бути варіант А і варіант Б. Можна прорахувати ці варіанти та спробувати прописати план дій, що може статися, при найгіршому сценарії, і як я можу собі допомогти при такому варіанті. Слід навчитися оцінювати ризики.
Ухвалюйте рішення не емоційно, а раціонально. А зі страхом робота одна – наближуватися до нього, формувати досвід, у якому ви долаєте страх та продовжуєте рухатися далі. Часто за страхом стоять нові можливості.

 Які три поради ви б хотіли дати жінкам-фермеркам на шляху до побудови власної кар'єри? 

Важливо пам’ятати про сімейне вогнище. Проговоріть з родиною власні плани та графік, який може змінитися, потурбуйтеся про їхні потреби у поєднанні зі своїми планами.

Моя перша порада: сформуйте собі надійний тил, який би вас підтримував. Друга порада – не бійтеся помилок. Помиляються всі, це нормально, це точки для зростання. Нам даються такі ситуації в житті, щоб нас чогось навчити. Це найцінніший і найдорожчий урок. І третя порада - плануйте відпочинок щодня. Не дозволяйте роботі стати вашим життям, інакше ви швидко вигорите. Знаходьте час на себе і на перезавантаження! 
Made on
Tilda